Miesiąc Listopad 2009

Volkswagen Golf i Polo

Opublikowano 25 listopada 2009

Volkswagen Golf jest produkowany w dwóch wersjach jeżeli chodzi o drzwi, ponieważ jest jedna wersja trzy drzwiowa, a druga pięciodrzwiowa. Miały one inny wygląd oraz wyposażenie niż obecnie produkowane samochody tej marki. Podczas nieuniknionych zmian, które występowały w tej marce na przełomie lat zmieniono nie tylko moc silnika czy też skrzynie biegów, ale również sylwetkę, która stawała się bardziej elegancka i można nawet ją określić bardziej pociągającą. Na przełomie tych długich lat samochody te stawały się również coraz lepsze i efektowniejsze. Każdy z nich ma swoje własne udoskonalenia i stanowi jakąś część wszystkich sprzedawanych samochodów na świecie. Teraz te samochody mają o wiele lepsze silniki, jak oczywiście wszystkie inne elementy, które związane są z konstrukcja mechaniczną. Modele najnowsze Volkswagena Golfa produkowane są w wersjach tak zwanego typu mini Van, które swym pięknym i niepowtarzalnym wyglądem przyciągają miliony ludzi do zakupu. Volkswagen Golf plus to właśnie nazwa tego modelu, jest to jeden z nowszych modeli tej firmy. Dawniej samochody same w sobie były wielkim rarytasem, niedostępnym dla każdego oraz nie odpowiadające każdemu, teraz modli jest od groma, dlatego człowiek może sobie wybrzydzać i wybierać model który akurat jemu jest najbardziej przydatny.

Popularne polówki produkowane są na dwa sposoby jeżeli chodzi o silniki, ponieważ robione są one z silnikiem diesla lub w formie benzynowej. Wyprodukowano je również z dziesięcioma różnymi silnikami benzynowymi, jeżeli chodzi o moc, posiadały one od 1,2 do 1,8 litra, oraz trzy i cztero cylindrowe, można również spotkać taki rodzaj, który posiada niezwykle zróżnicowaną pojemność od 54 do 180 koni mechanicznych. Samochody te posiadają również sześć różnych silników w tak zwanym dieslu, mianowicie trzy i cztero cylindrowe o pojemności od 1,4 aż do 1,9 litra, a ich moc wynosiła od 70 do 131 koni mechanicznych. Samochody z tego rodzaju produkowane były i oczywiście są do tej pory w wersjach trzy, cztero oraz pięciodrzwiowej, oraz skrzynią, która posiada pięć biegów. Jeżeli chodzi o ceny tych samochodów, nie są one zbyt duże w zależności jaki model interesuję daną osobę, przedział cenowy to średnio od czterdziestu tysięcy do sześćdziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście w tańszych cenach można je kupić z tak zwanego rynku wtórnego, co oczywiście wiąże się z jakością tego samochodu, ponieważ stan na pewno będzie gorszy niż gdy zostaje kupiony z salonu. Samochód ten produkowany jest już od 1975 roku a od tamtej pory sprzedało się już około dziewięciu milionów egzemplarzy

Najlepsze randki w Internecie

Opublikowano 24 listopada 2009

Na jednym z znanych forum internetowym rozgorzała dyskusja na temat jakości portali randkowych – oczywiście tych bezpłatnych. Ilu użytkowników, tyle opinii co jest rzeczą normalną. Problem polega na tym, iż na części z portali są załogowani użytkownicy, którzy interesują się seksrandkami lub prezentują się jako osoby nieodpowiedzialne, lub nienormalne (czyli odstające od ogółu). Internauci w wypowiedziach wymieniali portale, które należy z daleka wymijać i te na których warto się zalogować i przy ich pomocy poznawać nowych interesujących ludzi. W innym wątku – na tym samym forum – istnieją wypowiedzi dotyczące prawdomówności użytkowników. Znowu na ten temat można spotkać wiele, nieraz sprzecznych wypowiedzi. W większości opinii, lub dawanych rad wychodzi na to, ze ludzie muszą spotkać osoby odpowiednio dobrane pod względem wspólnych zainteresowań. Na innym forum była omawiana kwestia erotycznych kamerek. W sieci możemy spotkać użytkowników czatów, na których ludzie rozmawiają o seksie i…. Pewnie gdyby dokładnie przeszukać zasoby polskojęzycznych stron internetowych, znalazłoby się wiele nowych i interesujących czatów lub stron z randkami. Ważne jest, abyśmy udzielając się na nich czerpaliśmy przyjemność oraz mieli zagwarantowane bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Dużą uwagę musielibyśmy przywiązywać do ochrony naszej godności, lecz jest to już sprawa indywidualna. Swego czasu w telewizji polskiej w każdy piątek był program „Randka w Ciemno”. W idei programu leżało zapoznanie obcych sobie chłopaka i dziewczyny po pokonaniu odpowiednich przeszkód. W nagrodę mogli spędzić tydzień w dalekich krajach. Taka idea istnieje w życiu. Jest ona organizowana przez znajomych, którzy chcą poznać jednego singla z drugim singlem. Wobec tego organizuje się wyjścia na piwo, na kawę. W czasie ich trwania istnieje wiele okazji, aby dwoje znajomych singli mogło lepiej się poznać. Najlepszym sposobem na to jest rozmowa. Z niej można dowiedzieć się o obyczajach nowopoznanego człowieka, jego zainteresowaniach, wykonywanej pracy, przeczytanych książkach itp. Jeżeli obie strony uważają, iż pierwsze spotkanie było wiele obiecujące, znajomość jest kontynuowana bez udziału wspólnych znajomych. Gorzej sytuacja przedstawia się, gdy jedna ze stron jest oczarowana drugą, lecz jest to sympatia jednostronna. Wówczas jest źle, nawet bardzo źle. Znajomi zachęceni relacjami bardziej zaangażowanej osoby będą namawiać osobę mniej zainteresowaną na kontynuację znajomości. Co wówczas powinna zrobić taka osoba, odmówić? Może nie wypada? Bardzo trudna sytuacja i każde rozwiązanie może okazać się niewłaściwe. Jednak wydaje się, iż najlepszym sposobem na to jest trwanie przy swoich zasadach i prawdzie. Jeżeli chłopak lub dziewczyna nam nie odpowiada, należy powiedzieć nie!

Polskie auta

Opublikowano 21 listopada 2009

Z polskim rynkiem samochodowym często kojarzone są pojazdy, które nie były naszą własnością chociaż ich produkcja zlecana była polskim fabrykom. Takimi samochodami są Fiat 126p oraz Polonez. Fiat 126p czyli tak zwany „Maluch” kojarzony jest w szczególności z fabryką samochodów w Tychach chociaż jego produkcja odbywała się w Bielsku-Białej. Fiacik produkowany był w Polsce do 2000 roku. Można śmiało powiedzieć, że „Maluch” był najlepiej sprzedającym się samochodem małolitrażowym i tak zostało do dziś. Fiat starzeje się powoli, a jego odpicowane egzemplarze widać na naszych drogach. Fiat 126p jest częstym przedmiotem auto-tuningu lub też krzywdzącego agro-tuningu. Młodzi kierowcy bardzo chętnie kupują ten model samochodu i przerabiają go małym kosztem na własną rękę. Maniacy „Malucha” zrzeszają się w różnego rodzaju stowarzyszeniach i klubach, jedną z takich organizacji jest „The Fiat and The Furious” czyli stowarzyszenie miłośników starych fiatów. Organizowane są różne zloty i wyścigi z udziałem podrasowanych maszyn.

Kariera Poloneza nie maluje się już tak kolorowo jak „Malucha”. Polonez oczywiście cieszył się popularnością w okresie produkcji jak i latach poprodukcyjnych, ale teraz znika z dróg. Polonez sprawdził się jako rodzinny samochód segmentu C. Ze względu na swoje bardzo przestronne wnętrze i optymalną cenę był często kupowanym pojazdem. W swoim wnętrzu swobodnie mieścił 5 dorosłych osób, bagażnik był duży i przestronny co pozwalało na wybranie się na rodzinne wakacje. Sprawdzał się zarówno w dłuższych trasach jak i w jeździe z pracy do domu. Produkowany Polonez był odwzorowaniem swojego poprzednika jakim był „duży Fiat”. „Poldek” ze względu na swoją popularność doczekał się produkcji ponad 1 miliona egzemplarzy co było bardzo dużym sukcesem. Samochód ten był ulepszany i modernizowany, a ostatnią jego wersją jaka zjechała z taśm produkcyjnych był model Caro Plus. Równie przestronny i wygodny jak poprzednie modele jednak znacznie ulepszony i po face liftingu. Stary model Poloneza zdobył popularność jako serialowy samochód porucznika Borewicza i po dziś dzień jest z nim kojarzony.

Klasy Aut

Opublikowano 20 listopada 2009

Europejskie klasy samochodów osobowych według ich wielkości wyróżniają 10 różnych segmentów od A do K. Niemożliwym jest przeanalizowanie wszystkich dziesięciu segmentów w kilku zdaniach, ale warto powiedzieć o nich chociaż troszkę. Pierwszy segment A to grupa samochodów przeznaczonych do ruchu miejskiego. Zazwyczaj są to samochody małolitrażowe, które najczęściej przewożą kobiety wraz z ich zakupami. Do takich właśnie pojazdów o małych gabarytach można zaliczyć Fiata Cinquecento 700. Jako szczęśliwa posiadaczka CC z 1993 roku mogę obiektywnie stwierdzić, że Fiacik w mieście spisuje się całkiem dobrze. Mały,zwrotny i nie ma problemu z jego parkowaniem. Spalanie samochodu przy mojej technice jazdy zamyka się mniej więcej na 7 litrach benzyny, natomiast w trasie zużycie paliwa dochodzi do 10 litrów na 100km. Wspomniane CC to gaźnik więc jego apetyt na benzynę uzależniony jest od pedału gazu. Oczywiście Cieniasem można jeździć oszczędniej eliminując tym samym manię szybkości. Stwierdzenie „szybkość” mówiąc o Fiacie CC, którego fabryczna moc to 30 koni mechanicznych jest całkiem na miejscu, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego ile on potrafi. Klasę samochodów kompaktowych otwiera znany Volkswagen Golf. Golf segmentu C to kompakt w trzech wersjach nadwoziowych : hatchback, sedan lub kombi. Samochód produkowany od roku 1974 do dnia dzisiejszego, na przestrzeni lat zdobył wielu wierny zwolenników tego modelu. Golf przeszedł wiele modyfikacji, aby spełnić rosnące oczekiwania nabywców, ale jego charakter został niezmienny. Od modelu I do VI koncern Volkswagena tworzył bardzo konkurencyjne modele. Dużą zaletą tych samochodów jest ekonomiczna. Wersja III jest bardzo popularna w gronie kobiet jak i mężczyzn, dobrze się prowadzi i uzyskuje dobre wyniki prędkościowe. Volkswagen od lat dba o swoich klientów, a Golfy są tego idealnym przykładem. Oczywiście ten kompakt ma też swoich przeciwników, którzy będą wyliczać jego wady, bo oczywiście nie dla wszystkich ten model jest odpowiedni,a nie każdemu design Volkswagena musi się podobać. W klasie C można znaleźć wiele innych propozycji, ale uważam, że propozycja Volkswagena jest ponadczasowym rozwiązaniem.

Motocykle BMW

Opublikowano 17 listopada 2009

BMW to jedna z najbardziej znanych marek na rynku motoryzacyjnym. Zajmuje się produkcją nie tylko samochodów, ale także motocykli – i to od wielu już lat. Jednym ze starszych, aczkolwiek bardzo swego czasu znanych motocykli tej marki był model BMW R 12. Jego produkcja ruszyła w połowie lat trzydziestych minionego stulecia, na cztery lata przed wybuchem drugiej wojny światowej, a zakończona została po siedmiu latach. W Niemczech był to przed wojną najbardziej popularny jednoślad. Skokowa pojemność silnika, w jaki pojazd ten został wyposażony, wynosiła siedemset czterdzieści pięć centymetrów sześciennych, co pozwalało na osiągnięcie mocy dwudziestu koni mechanicznych (wartość maksymalna). Motocykl ważył sto osiemdziesiąt pięć kilogramów. Posiadał czterostopniową skrzynię biegów – oczywiście, sterowana ona była tylko i wyłącznie manualnie. Można nim było osiągnąć prędkość wynoszącą sto dziesięć kilometrów na godzinę. Przez siedem lat powstało niespełna trzydzieści sześć tysięcy sztuk tego modelu. R 1100S to jedna z propozycji firmy BMW. Ten model na rynku ukazał się przed dwudziestoma laty – wówczas kosztował niespełna sześćdziesiąt pięć tysięcy złotych. Wyposażony został w czterosuwowy, dwucylindrowy silnik (układ bokser), który chłodzony jest zarówno za pomocą powietrza, jak i oleju. Jego skokowa pojemność wynosi tysiąc osiemdziesiąt pięć centymetrów sześciennych. Takie parametry pozwalają na osiągnięcie mocy dziewięćdziesięciu ośmiu koni mechanicznych (wartość maksymalna). BMW R 1100S waży dwieście dwadzieścia dziewięć kilogramów. Do setki przyspiesza w niecałe cztery sekundy, natomiast „wycisnąć” na nim można dwieście dwadzieścia sześć kilometrów na godzinę. Na setkę motocykl ten spala nieco ponad sześć litrów paliwa, a żeby przyspieszyć do tej setki – potrzebne mu są na to niecałe cztery sekundy. Jest to dwuosobowy pojazd. Zarówno z punktu widzenia kierowcy, jak i pasażera, jazda nim jest bardzo komfortowa. Jest to idealna propozycja dla osób lubiących szybką raczej jazdę.